Wychowywanie dzieci przez pary jednopłciowe

Oryginalna data publikacji: 9 czerwca 2018.

Przytaczam mój wpis z Facebook’a, który powstał z okazji Parady Równości:

Postulaty związane z tegoroczną paradą można przeczytać tutaj: http://www.paradarownosci.eu/pl/postulaty-parady-rownosci/. Ja dziś się zajmę najbardziej „kontrowersyjnym” punktem, czyli „Żądamy wprowadzenia pełnej równości małżeńskiej z prawem do adopcji z wszystkimi wynikającymi z tego prawami i obowiązkami”

1. Z pewnością obiły się o uszy argumenty pokroju „dzieci par jednopłciowych wyrastają na osoby homoseksualne” (tak jakby dzieci par różnopłciowych zawsze wyrastały na heteroseksualne), „częściej padają ofiarami kontaktów seksualnych ze swoimi opiekunami lub innymi członkami rodziny”, „mają problemy z identyfikacją płciową”. Nawet mogło się obić, że jakieś badania były i naukowiec coś mówił. Już wyjaśniam. Ten człowiek, który tak sprytnie namieszał nazywa się Paul Cameron. Za swoje manipulacje został usunięty z Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego to całkiem spory deal, jakby… jest się zdyskredytowanym jako naukowiec do końca życia. Czemu manipulacje? A no temu, że psychologia, jak każda nauka empiryczna, ma pewne ramy metodologiczne, które pozwalają jednoznacznie odróżnić naukę (fakty) od nie-nauki (przekonań). Metodologia i statystyka są podstawą wszelkich badań psychologicznych i socjologicznych, ignorowanie ich (de facto ignorowanie logiki) prowadzi do utrwalania błędnych przekonań i pozwala na manipulacje. KONKLUZJA: NIE ISTNIEJĄ BADANIA POTWIERDZAJĄCE, KTÓREKOLWIEK Z WCZEŚNIEJ PRZEDSTAWIONYCH TWIERDZEŃ. Podobnie ma się sprawa z Markiem Regnerusem i kilkoma innymi fanatykami, którzy fabrykowali i manipulowali badaniami.

2. Kolejny mit “Osoby homoseksualne nie są zdolne, ani chętne do tworzenia trwałych związków” – według badań 86% chciałoby mieć możliwość zawarcia związku partnerskiego, 74% związku małżeńskiego, a 41% zdecydowałoby się na adopcję dzieci. Badania prowadzone w Polsce w 2009 roku

3. „Dobrze, że nie ma w Polsce prawa pozwalającego na wychowywanie dzieci np. przez pary gejowskie” FAKT: szacuje się, że w Polsce ponad 50 000 dzieci jest wychowywanych przez pary jednopłciowe. Prawo nie zabrania mieszkania dwóm osobom tej samej płci i wspólnego wychowywania dziecka, jedynie nie mogą oboje być jego rodzicami w definicji prawnej. Pary jednopłciowe na świecie zwykle wychowują swoje dzieci z poprzedniego związku heteroseksualnego, w pozostałych przypadkach jest to metoda in vitro, adopcja czy surogacja.

4. Badania wskazują, że potomstwo wychowywane przez pary jednopłciowe jest zazwyczaj otoczone atmosferą otwartości. Inne badanie wskazuje, że w związkach lesbijskich dzieci są lepiej przystosowane społecznie, bardziej ambitne, bardziej zżyte z rodzicami (w porównaniu z rodzinami z heteroseksualnymi rodzicami). Prawdopodobnie wynika to m.in. z redefiniowania przez pary jednopłciowe ról płciowych i partnerskiego podziału obowiązków.

5. „Heteroseksualne dzieci par jednopłciowych nie mają wzorca heteroseksualnego związku, co utrudnia im tworzenie wartościowych relacji w przyszłości” – Czy ja naprawdę muszę na to odpowiadać? Naprawdę? Bądźmy poważni…

6. „Dzieci będą dyskryminowane przez rówieśników i nauczycieli, brak im przywilejów prawnych, które przysługują tradycyjnym rodzinom, dalsza rodzina źle zareaguje” – Wiec zapobiegajmy dyskryminacji i ignorancji. Uczmy się i wspierajmy, bo razem tworzymy ten świat i od nas zależy w jakiej atmosferze będziemy żyć my i nasze dzieci. Właśnie temu miedzy innymi służy coroczna parada – ZMIANOM

7. Na koniec mój faworyt: „a moi znajomi, którzy są homo to nie chcą mieć dzieci(…)” ja też nie, do czego zmierzamy? „(…) i uważają, że inne pary homoseksualne nie powinny mieć prawa do adopcji”. No to breaking news – nie wszystkie kobiety są feministkami, nie wszystkie osoby LGBT popierają postulaty parady, nie wszyscy czarni walczą z rasizmem – wynika to z braku wiedzy oraz strachem przed byciem zaliczonym do ugrupowań radykalnych, czy też społecznym ostracyzmem. Także przynależność do pewnej grupy nie oznacza z miejsca, że podzielamy wszystkie poglądy gupy, czy zawsze zgadzaliście się ze swoją rodziną, znajomymi, decyzjami rządu?

Badania dotyczące rodziców jednopłciowych prowadzone są od wczesnych lat 80 w tym badania podłużne (czyli kilkukrotne badanie tych samych osób na przestrzeni długiego okresu np. od wieku niemowlęcego do wczesnej dorosłości). Jak do tej pory nie znaleziono żadnych naukowych podstaw, które sugerowałyby, że dzieci rozwijające się w rodzinach nieheteronormatywnych miałyby z tego powodu trudności rozwojowe większe od pozostałych rówieśników.

Więcej znajdziecie na:
http://teczowerodziny.org/dowiedz-…/czesto-zadawane-pytania/

https://kph.org.pl/

źródła:

CBOS (2013).O roli kobiet w rodzinie. Komunikat z badań (Raport BS/30/2013). Warszawa: Fundacja Centrum Badania Opinii Społecznej

Mizielińska, J, Abramowicz, M, i Stasińska, A. (2014). Rodziny z wyboru w Polsce. Życie rodzinne osób nieheteroseksualnych. Warszawa: IP PAN.

Kwak, A,.(2014) Współczesne związki heteroseksualne : małżeństwa (dobrowolne bezdzietne), kohabitacje, LAT. Warszawa: Wydawnictwo Akademickie ŻAK.

Banach, K,. (2013) Kształtowanie się płci kulturowej dzieci w rodzinach jednopłciowych. Wpływ tożsamości seksualnej na postrzeganie ról płciowych. Instytut Studiów Społecznych, Uniwersytet Warszawski.

Slany, K., Kowalska, B. Śmietana M. (2005). Homoseksualizm – perspektywa interdyscyplinarna. Kraków: Zakład Wydawniczy NOMOS

Redakcja Zlma, M. (2009). Tęczowe rodziny w Polsce. Prawo a rodziny gejowsko-lesbijskie. Warszawa: Kampania Przeciw Homofobii.

Majka – Rostek. D. (2008). Związki homoseksualne. Studium socjologiczne. Warszawa: Centrum Doradztwa i Informacji Difin.

Ściskam tęczowo,

Aneta

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s